دکتر رامبد باران دوست

وبلاگ شخصی

 

مطلبی با عنوان " آدامس " را می توانید در آدرس زیر ببینید :

http://www.barandoust.com/?p=890

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 فروردین1390ساعت 23:2  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

اگر این روزها گذرتان به خیابان میرداماد تهران افتاده باشد ،‌متوجه تغییرات فضای سبز این خیابان شده اید . این خیابان که دارای چهار باند خیابانی است ، با چهار نوار طولی از پیاده رو و سایر باندهای ماشین رو جدا شده است .

نصب گلدانهای مطبق گل و گلکاری باغچه ها با انواع گل های رنگین که لاله در بینشان بیشتر خود نمایی می کند ، جلوه ای بهاری به این خیابان پرآوازه تهران داده است .

اما

یادمان باشد که رسیدگی به فضای سبز شهری ، رسیدگی مدیریتی - معمارانه می خواهد . اگر به شهری توریستی در سایر کشورها برویم ، بخشی از جلوه شهرشان ، جلوه های گل و گیاهشان است . کشوریهای آسیای جنوب شرقی که روزگاری بدنام ترین اماکن دنیا بودند ،‌امروز پذیرای توریستهایی هستند که چشمشان به جلوه های مدیریت شده و معماری شده فضای سبز آن کشور ها روشن می شود . اگر فرصتی دست بدهد تا شهر را از بالای آن ببینید ، می توانید لکه های سبز را به وضوح در سطح شهر مشاهده نمائید

نمای کوآلالامپور پایتخت مالزی از بالای برج برج مخابراتی و پل آسمان برج پتروناس :

 

 

 

دستیابی به چنین موقعیتی کار ساده ای نیست . به این منظور کارشناسی های پیچیده مدیریتی شامل بررسی موقعیت زمین های رها ، ارزش مادی آنها ، توجیه تبدیل کردنشان به فضای سبز بجای ساخت و فروش ساختمان ، استاندارد تعریف شده فضای سبز شهری ، پراکندگی لکه های سبز در سطح شهر ، هزینه ایجاد و نگهداری فضای سبز ، پیش بینی تعداد جمعیت سرازیر شده به این فضاهیاسبز ، پیش بینی امکانات مورد نیاز مردم در این فضا ها و ... را می طلبد . در کنار این اقدامات ، ضروری است تا مهندسان معمار به طراحی فضای سبز مناسب در سطح شهر بپردازند . این گام هم باید همراه با در نظر گرفتن موقیت شهر ، اقلیم شهری ، آب و هوای شهر ، گرما و سرما ، باد و باران ، شناسایی گیاهان قابل استفاده در این اقلیم ، زیبایی شناسی ، طراحی چشم نواز ، در نظر گرفتن ویژگی های انسانی در طراحی ها و ... می باشد . نمونه ای از نتایج کار در مالزی :

 

 

وقتی بیشتر دقت می کنیم ، می بینیم که هیچ فرصتی در شهرها برای ایجاد فضای سبز و زیبا نادیده گرفته نشده است . باز هم مالزی:

 

 

در ضمن ، گشتی که در سطح شهر هایشان می زنید ، می توانید ببینید برای زنده و زیبا نگه داشتن فضای سبز ، سیستم مدیریتی دارند که خروجی آن سیستم را می توان دید :

این موضوع مدیریتی ، صرفا مقید به کشور مالزی نیست . هرجایی که توریست وجود داشته باشد ، ولو توریست مذهبی مانند شهر مکه ، می توانید ببینید که مدیران شهری به مساله زیبا سازی شهر با بهره گیری از فضای سبز و گل و گیاه توجه دارند . در سطح شهر مکه می توان این موضوع را دید .

مکه اصولا شهری گرم است و در کشوری خشک و بی آب قرار گرفته است . یعنی تامین آب و سبز کردن شهر دشوار تر از کشوری استوایی مانند مالزی است . با این حال می بینید به تامین و انتقال آب و ایجاد فضای سبز توجه نموده اند . در باغچه های شهر مکه می توانید سر شیلنگ های آب فشان را می توان دید :

 

 در کنار تاثیر ایجاد این چنین فضاهایی بر زیبایی توریستی شهر ها ، تاثیر فضای سبز بر زیبایی شهر ، کاهش آلودگی هوا ، روحیه شهروندان و ... را نیز باید در نظر گرفت .

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 19 فروردین1390ساعت 10:24  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

کارت پستال تبریک سال نو به مناسبت نوروز 1390
+ نوشته شده در  سه شنبه 16 فروردین1390ساعت 8:49  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

 

 

سیزده بدر

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 13 فروردین1390ساعت 11:15  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

+ نوشته شده در  جمعه 12 فروردین1390ساعت 19:52  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

سر انجام توانستم  نمودار تاریخچه مدیریت را بر روی وب قرار دهم و شما هم می توانید آن را دریافت نمائید :

دریافت فایل نمودار تاریخچه مدیریت

 

نوشته های پیشین در این موضوع :

نمودار تاریخچه مدیریت  

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 فروردین1390ساعت 9:15  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

برای تهیه تیزر صفحه مدیریت برنامه سلام تهران به چند مکان در سطح شهر رفتیم .

بطور طبیعی هیچ وقت دیگری فرصت حضور در این اماکن را پیدا نمی کردم ، بنا براین علاوه بر انجام کار اصلی ، به عکس برداری هم پرداختم :

نمایی از برج و میدان آزادی تهران . کمتر می شود این برج را در کنار آسمانی آبی و با طراوت دید .

 


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 9 فروردین1390ساعت 20:5  توسط دکتر رامبد باران دوست   | 

+ نوشته شده در  سه شنبه 2 فروردین1390ساعت 17:28  توسط دکتر رامبد باران دوست   |